Не плачь по мне, Аргентина. Юлия Голота: как заработать на путешествиях

Не плач по мне, Аргентина. Юлия Голота: как заработать на путешествиях

Реклама була першою та єдиною галуззю, до якої я потрапила просто з інститутської лави. Втім, не можна казати, що цей вибір був несвідомим. Мене досі дивує магія рекламного бізнесу – коли кілька людей з нічого народжують ідею, яка потім стає продуктом, чиїмось вибором або стилем життя. Але й свідомим це вибір назвати було б тяжко, бо порівняти роботу рекламіста з будь-яким іншим серйозним досвідом я просто не мала можливості. Тож коли на очі траплялися нові модні професії, мені завжди хотілося зрозуміти: де беруть натхнення б- чи в-логери; скільки часу і сил потрібно для запуску успішного стартапу і чи справді є в світі люди, які ходять до коучів персонального росту, чи це просто така «вітрина у фб».

Врешті-решт я вирішила перевірити всі ці питання на собі та занотувати власний досвід. Звичайно, такий підхід не можна вважати академічним, проте він безперечно може стати ефективним та ефектним.

Ось таке пояснення. Тож почнемо врешті про подорожі.

Місцем мандрівки стала Аргентина. З кількох причин. По-перше, в січні там липень. Цього вже достатньо, правда? По-друге, завдяки своїй території майже у 4000 км довжини, Аргентина розташована на кількох кліматичних зонах, що забезпечує різноманітність природи, кухні та звичаїв (і яскравих фото, якщо метою є не просто мандрівка, а професія мандрівника). А по-третє, це досить безпечна та цивілізована країна як для мандрівників-початківців.

Проїхавши всю країну з півдня на північ, я побувала на островах Вогняної Землі, в степах Патагонії, коло льодовиків Анд, бачила родючу центральну частину країни та спекотну Північ, і досі населену нащадками індіанців. 25 днів та ночей подорожі, в якій були короткі годинні авіаперельоти та поїздки в автобусі довжиною майже добу, піші прогулянки по 20 км та автостоп, сніг влітку та вітер такої сили, що якщо підстрибнути, то тебе віднесе на кілька метрів… 

Не плач по мне, Аргентина. Юлия Голота: как заработать на путешествиях

Не плач по мне, Аргентина. Юлия Голота: как заработать на путешествияхНе плач по мне, Аргентина. Юлия Голота: как заработать на путешествияхКоли я починала експеримент, то вважала, що стати професійним мандрівником, щоб не просто подорожувати, а й заробляти гроші, досить просто. Достатньо лише бажання та грошей. Я навіть наперед знайшла декілька варіантів заробітку:

Організовувати тури.

Думаю, це найпростіший варіант не з точки зору легкості його виконання, а через свою очевидність.

Аналіз пропозицій та швидкі підрахунки покажуть нам, що тур на 10-14 днів схожого маршруту для однієї особи коштуватиме 2500-3000 USD без урахування міжнародного перельоту. В той же час час добре організована та продумана поїздка обійдеться близько 1800 USD на одного – також без урахування перельоту. Якщо ви шанувальник палаток або хостелів, це тільки додаткова можливість економії. А далі лишається небагато – сторінка на фб, раз на місяць платне просування за 5-10 USD і активна робота з контентом та аудиторією.

Набрати матеріалу та вражень і викласти їх у книжці. 

Тут слід уточнити, що залежно від ваших уподобань, талантів та вражень акцент у ній може бути як на текстовому, так і на візуальному наповненні. 

Але для такого варіанту варто підготуватися, як мінімум прочитавши теорію створення творчих текстів або складання щоденників. Курсів з creative writing безліч – від coursera.org до студій при провідних каналах країни. Тож крім витрат на подорож, додадуться витрати на навчання, а заробіток уже залежатиме виключно від вашої дисципліни, таланту та наполегливості.

Продати фото журналам та фотобанкам.

Найзручніший спосіб доходу за умови наявності у вас таланту фотографа-пейзажиста. Все, що від вас потрібно надалі, – знання англійської, трохи часу та вміння добре висловлювати думки на папері. Ви можете почати дослідження теми з вивчення спільноти http://thephotosociety.org/  

Правильно буде зауважити, що це найдорожчий з варіантів щодо інвестицій і найдовший в їх поверненні. Адже крім грошей на мандрівку, вам потрібна хороша техніка та оптика мінімум із двома об’єктивами і дуже (реально дуже) багато гарних фото. Успіх продажів фото на стокових платформах залежить від їхньої кількості, якості та правильних пошукових слів. За умови правильної стратегії продажу ви зможете заробляти 1 USD з фото при кожному скачуванні з istockphoto.com чи shutterstock.com

Створити ідею передачі.

Для цього потрібно продумати сюжет, зняти пілотну серію та продати її каналу, як це вдалося проектам «Світ навиворіт» та «Орел та решка».

Варіант дуже подібний до першого з додаванням go-pro-техніки і вашого творчого потенціалу та свободи.

Але в першу чергу мандрівка потребує добрих організаторських зусиль та постійної концентрації. Маршрут має бути розпланований наперед, адже від того, наскільки добре ви вивчите місця та логістику подорожі, залежить вага багажу і наявність у ньому потрібних чи навпаки, зайвих речей, кількість часу, витраченого на переїзди, та, зрештою, грошей.

Ну, і купа деталей, з яких складається загальне враження. Наприклад, якщо ви не знатимете, що лише одна компанія має право вести пішохідні екскурсії до пінгвінів, ви зекономите гроші, але отримаєте дуже примітивні фото; якщо не врахуєте, що коло льодовика дме сильний вітер, то просто не зможете сконцентруватися та зробити гарні кадри. А відсутність інтересу до вартості квитків на різні види транспорту чи логістики турів до початку подорожі призведе до втрати безцінного часу на місці і знову ж-таки до обміління грошових ресурсів. 

Не плач по мне, Аргентина. Юлия Голота: как заработать на путешествиях

Не плач по мне, Аргентина. Юлия Голота: как заработать на путешествияхНе плач по мне, Аргентина. Юлия Голота: как заработать на путешествияхВсі ці речі я знала або розуміла, перш ніж занурилася в практику, яка відкрила мені очі ще на кілька важливих моментів.

Коли ти професійно мандруєш, то не можеш залишити собі часу на відпочинок. Розумію, що це звучить безглуздо, але це правда. Коли в тебе є тільки одна можливість зайти на цей льодовик, один день у цьому місті і тільки один шанс побачити цього птаха так близько, ти маєш говорити «я готова», навіть якщо голос всередині вмовляє «може, ну його?» Такий підхід дозволяє більше побачити, але направду це забирає багато сил.

Мандрівникам варто мати гарне здоров’я та легкий характер, щоб спокійно чекати три години під сонцем дозволу перетнути кордон (ні, ви ніяк не можете цього прискорити, я намагалась). Або проїхати 20 годин автобусом (в Аргентині чудові дороги та дуже комфортні автобуси, але двадцять годин – це двадцять годин) і після цього йти на прогулянку містом або околицями, бо завтра зранку знову в дорогу.

До того ж потрібні навички лінгвіста. Варто вивчити мову регіону або хоча б 100 слів, базові чисельники від 1 до 10 та десятки і сотні, щоб легше спілкуватися з локальним населенням у віддалених від туристичних районів місцях та мати змогу побачити і скуштувати щось направду неймовірне.

Не плач по мне, Аргентина. Юлия Голота: как заработать на путешествиях

Не плач по мне, Аргентина. Юлия Голота: как заработать на путешествиях

Отже, мій висновок після місяця життя професійного мандрівника: в першу чергу, це покликання і стиль життя. А потім уже професія. Заробити цим можна, але треба бути готовим до кардинальної зміни власних звичок та перебувати в постійній готовності сприймати реальність як нову цікаву пригоду. Я для такого вже застара, тому надаю перевагу збереженню життєвих сил перед американськими гірками емоцій. Але якщо після прочитаного ви впевнилися в тому, що ця професія саме для вас, то ось кілька порад.

1. Будьте відкриті: до нових країн, мов, пригод, знайомств і навіть факапів. Тоді в якійсь момент ви з подивом зрозумієте, що світ розкривається вам назустріч, а не ділиться на хороші та погані дні.

2. Оберіть ваше джерело заробітку в подорожі, розробіть кістяк планів А та Б і забезпечте себе всім необхідним для їх здійснення. Так ви сфокусуєтесь на меті та проявите гнучкість у випадку, якщо, скажімо, план А не вдасться.

3. Добре плануйте подорож. Це допоможе вам зберегти сили, час та гроші.

4. Спілкуйтеся. Знайомтеся з людьми (але оминайте підозрілих незнайомців), беріть контакти закладів, які вам сподобались, розпитуйте в місцевих порад.

5. Вірте в себе. Страх ще нікого не зробив кращим. А ось віра, натхнення та цікавість завжди рухали людство вперед.

 

Щасти!

 

Узнайте о том, что думает Юля о блогерстве и креативных идеях во влоге на нашем канале YouTube

 

 

Все фотографии из личного архива Юрии Голоты