Cool Hunting от Владислава Волочая. #Крутознавство: Програма Toosheh — поборник тоталітаризму

 

Владислав Волочай, поет, режисер, CCO Sabai Creative Hub.

В сьогоднішньому випуску Крутознавства я розповім про дуже сталу тенденцію в суспільстві, змінити яку може хіба що всесвітня релігійна революція або досягнення утопічного комунізму.

Завжди круто вільно отримувати інформацію. І якщо нам із вами неабияк пощастило зі свободою слова, то вже найближчим сусідам з їх роскомнадзором гайки закручують в традиційному тоталітарному стилі. А ще є КНДР, Китай, Гондурас і ціла низка країн близького сходу, серед яких беззаперечним лідером з інформаційнї параної є Іран. Серед 500 найпопулярніших сайтів там заблоковано більше половини. Цензори намагаються профільтрувати навіть TOR-трафік.

Проте зворотній бік обмежень — магнетизм заборонених ласощів. Поки ми тільки вчимося вільно передавати інформацію даркнетом та вантажити торенти за допомогою VPN, перські інформаційні голодуючі отримують заборонений і солодкий плід з мережі, навіть не використовуючи інтернет-з’єднання.

В березні іранські дисиденти з Net Freedom Pioneers розробили програму Toosheh, яку за місяць завантажило 56 тисяч місцевих користувачів. Принцип її роботи простий і хитрий водночас: вставляєш флешку з софтом в супутниковий передавач і натискаєш запис. За годину супутникової трансляції на флешку зберігається близько гігабайту інформації, яку зашифровано під відеопотік. Коли флешка опиняється в комп’ютері, Toosheh конвертує відеопотік у папку з файлами.

Цензурувати такий споіб передачі інформації наразі неможливо. Так само, як неможливо обирати, що викачувати. Виходить, що Toosheh — це таке файлове телебачення, де в редакційній сітці щогодини одним потоком летить порція розважальних, інформаційних та освітніх файлів.

Але головна мета Toosheh — боротьба із владною інформаційною параноєю. За словами розробників, «коли влада зрозуміє, що існують інші способи отримання контента, вони почнуть менше фокусуватися на цензурування. Натомість їм доведеться міняти свої методи».

А ось і потенційно канський кейс за темою

Снимок экрана 2016-04-26 в 17.39.49

Боріться із обмеженнями! Все буде круто.